Az Apple frissítette a 13 colos MacBook Pro-t: Magic Keyboard, nagyobb tárhely és teljesítmény

Eredetileg itt jelent meg: https://szifon.com/2020/05/04/az-apple-frissitette-a-13-colos-macbook-pro-t-magic-keyboard-nagyobb-tarhely-es-teljesitmeny/

Az Apple külön esemény nélkül, egy sajtóközleménnyel tette közzé, hogy frissítették a 13 colos MacBook Pro modelleket, ami alapján tehát akkor egyelőre kijelenthető az is, hogy nem lesz 14 colos változat. Az új gépek a 16 colos modellekhez hasonlóan megkapták a Magic Keyboard billentyűzetet, amin a megbízható ollómechanika mellett fizikai esc gomb is megtalálható, emellett…

Megint megy a fillérb…
Újként jelölik az Intel 8th Gen-t DDR3-mal és az Intel 10th Gen-t DDR4-gyel is.
Nem az árával van bajom, hanem az elvvel. :thinking:

elég rohadekok a kialakításában! ki az aki 8GB-al vesz egy rMBP-t!!!

Szerintem baromi sokan… Nekem sincs szuksegem tobbre.

A 2018-as, 4 magos, 4 TB3 portos, 8 GByte memorias 13"-as gep memory pressure erteke az elmult 30 napban:

A szinten 2018-as, de mar a 6 magos, 4 TB3 portos, 16 GByte memorias 15"-os gep gep memory pressure erteke ugyonebben az idotartomanyban:

A gepek munka szempontjabol Xcodera vannak hasznalva, emellett a teljesne standard feladatok (webbrozing, email, stb) is bejatszanak. A latottak alapjan, a 16GB elegge jelentos tullovese volt a dolgoknak, de azt a gepet nem lehetett kevesebbek kerni.

Szoval, szerintem eleg sokan es nagyon-nagyon sokan igencsak megelegedve hasznalhatjak.

@Vikitorony az a billentyűzet miatt új, nem a processzor miatt. de ez bárki számára egyértelmű lehet, ha elolvassa a leírást és a cikket.

igazad van megneztem es en is forgattam egy Xcode projektet es meglepoen keves memoriat hasznalt… De ez szerintem kb ritka mint a hollo… RDP kliens 250MB RAM, DBeaver / sequel pro is tobbszaz MB - 1GB, chrome is falja a memoriat… CSAK ez a nyamvadt qa.szifon.com ful 220MBot foglal safariban a tevekenysegfigyelo szerint… (pont ennyit vitt most az Xcode projektem) Igy nagyon konnyu tulloni a 8GB-ot (oprendszer alap, library-kkal). 16GB nekem sok, 8GB keves, mindig ment mellette egy kis swappeles… Szerencsem volt mert anno 15ost akartam venni ott alap volt a 16. De most megint 13-asra szavaznek, de semmi ertelmet nem latom egy 2016 vegi HQs procirol tovabblepni.

(De szerintem emiatt fog kapni hideget meleget foleg a nem Maces olvasoktol egyeb forumokon is)

Fanatikusokkal nem lehet mit kezdeni…

@Vikitorony mégis mi abban a fanatizmus, hogy a billentyűzet miatt nevezi újnak az Apple, ha egyszer ez tény? :smiley:

az, hogy te ezzel nem értesz egyet, tehát hogy egy billentyűzet miatt újnak nevezi a cég, más kérdés, de ettől még ez a helyzet.

Az en gepeimben 2010 ota 8gb memoria van, egyszeruen nem birtam meg olyat muvelni, amire ez keves lett volna (elotte pedig mar 2006-ban kellett az OSX-nek a 2gb, a 2008-as MBP-ben mar 6GB volt, azutan viszont megalltam, mert nem latom, hogy kellene bele tobb). Nyilvan swap van (most is a 8gb-s gep van az olemben, 55% memory pressure mellett, van 2gb swap), de nem veszem eszre a swap hasznalatot. Szoval, egyelore, igy 2020-ban sem erzem azt, hogy tobb memoria kellett volna a 13"-as gepbe. A 15"-osbe meg fizikailag nem tudtam kevesebbet rakni, de abba se kellett volna 16.

nekem 16GB memória van egy full kimaxolt 2015 mid 15" MacBook pro van de a safari zabálja a memóriát.

kezdd el bejelentkezés után újratöltögetni a facebookon például a hírfolyamot. párszor megteszed, és ki fogja írni, hogy túl sok memóriát használ az adott tab, és a bezárása segíthet.

erre vártam, hogy lecserélem a 15’ 2015 mid macbook prom az új 13-ra na erre biztos nem fogom lecserélni mert a mostani az 2,8Ghz i7 16GB ram 1TB ssd. Hát ebben az újban mi a faszom az új de tényleg a T2-es chipet kivéve

Node, ezt a Safari irja ki, akkor, amikor egy adott tab eler egy bizonyos memoriahasznalatot. Fuggetlenul attol, hogy hany tabod van, raadasul fuggetlenul a rendszermemoria meretetol is. Anno probaltam, ha elkezdem felenni a memoriat JS objektumokkal, kb ugyonannyi ido eltelte utan dobja ezt a hibat a 8gb es 16gb rendszermemorianal is. A rendszer eddig 1x szolt, hogy nem tud tobb memoriat foglalni, akkor a Terminal.app jart 60GB memoria felett (vegtelenitettre van allitva a scrollback history) es elfogyott a hely a lemezen.

@szorian a billentyűzet. ha pillangómechanikás géped van, és nincs kedved a továbbiakban szívni a megbízhatatlan billentyűzetével, akkor nem igazán kérdés a váltás. esetedben az legalább akkor nem szempont, mert ugye a 2015-ös még nem a pillangós csoda volt legalább.

@Czo az oké, de ettől még behúzza a gépet. 8GB RAM mellett azért én elég sokszor tapasztaltam megakadásokat, majd amikor megvettem az első Touch Bar-os gépemet, akkor abban már kevesebb gond volt a 16GB miatt. aztán nemrég a 16"-osra váltás előtt én még a 32GB-on is elgondolkoztam, de azt abszurd módon drágán adja az Apple, így maradt a 16GB. abból még sosem volt baj, ha több volt a rendelkezésre álló RAM, mint ami kellett.

plusz, lehet jó volt eddig a 8, nade az már két éve meg van… most meg 2020 van és most venne plusz x évre 8GBosat az ember… nem időtálló szerintem. Nagyon könnyen túl lehet már lépni…

Ha lenne ebbol a grafikonbol 30 napon tul lathato (akar 1-5-10 evre), en azok alapjan sem vennek nagyobb gepet. Egyszeruen keptelen vagyok a memory pressuret olyan iranyba eltolni, hogy problema legyen belole. Egyedul VMware eseten tudom elpirositani, de ez megint teljesen logikus, mert a VMware amint elinditassz egy virtualis gepet, azonnal lefoglalja a memoriat, az igy lefoglalt memoriateruletre pdeig felakasztja a nem swappelheto cimket.

Pedig szerintem megerne.

Kapsz egy kisebb, konnyebb, es jelentosen gyorsabb gepet. A 10. generacios CPU 15-20% gyorsabb ugyonazon orajelen, mint a 8./9. generacio, emellett a fogyasztasa is kisebb. A 2016-os modellektol van hardveres h265 decoder, a 10. generacional mar tisztan hardverbol implementalt h265 enkodered is van (nem tudom, hogy az Apple mennyire hasznalja, de a gep kepes hardveresen 2db 4k-s 60fps-es h265 stream realtime enkodolasara, vagy akar 1db 8k-s 60fps h265 streame). Az elozo 13-ashoz kepest jelentosen erosebb a GPU, nem beszelve akkor a korabbi modellekrol. A 9. generacio is tartalmaz jopar javitast a Spectre/Meltdown hibak bizonyos verzioira, a 10. generacios processzorokban tovabbi javitasok kerultek bele. (itt fontos kiemelni, hogy 10. generacio alatt, mindig a 10nm-es 10. generacios processzorokat ertem).

Tehat, szerintem abszolute megeri “atvaltani” ra. Aki konnyebb gepet szeretett volna, annak mar a 2018-as modelltol megerte valtani. Gyakorlatilag, a 2018-as 13"-as gepbol kihozhato a 2017-es 15"-os gep CPU teljesitmenye. Tehat, ha valaki nem epitett a GPU-ra, akkor szamara a 2018-as gepek konnyebb, kenyelmesebb alternativat adhattak.

Hi!
Nekem sajna a 32GB is kevés néha. A grafikai szoftverek zabálják a memóriát.
A memory pressure értéket melyik progival nézed? Tök jól néz ki :slight_smile:

Az iStat Menus-bol szarmazik ez a screenshot. Segitsegevel el tudsz helyezni mindenfele adatokat a menusavon, az adatok nagyreszehez ilyen grafikont is keszit. A homerseklettol kezdve, a toltes teljesitmenyen at, a processzorhasznalattol kezdve minden benne van. Par napig ki tudod probalni igyen, de szerintem nagyon is megeri az arat.

2 kedvelés

Nagyon köszi! :slight_smile: