Monterey / M1 FTP probléma

Sima plain FTP passzív kapcsolat (21-es port, nincs TLS, teljesen basic) totál bizonytalan M1 MBP-n a Monterey alatt. FileZillával (Rosettát használ, nem natív M1) és a VS Code SFTP kiegészítőjével egyaránt. Csatlakozik, aztán folyamatosan időtúllépéssel eldobálja a kapcsolatot. Időnként sikeres az átvitel, de gyakrabban nem. Ugyanez a FileZilla verzió az Inteles, nem Monterey MBP-ről hibátlanul kezeli ezt az FTP kapcsolatot. Az M1/Monterey más szerverre, TLS-sel hibátlanul FTP-zik, csak ezzel a buta, titkosítatlan kapcsolattal szórakozik.

Másnál is jelentkezik esetleg ez a bug? M1, vagy Monterey hiba? Esetleg megoldási javaslat?

és ha más alkalmazást használsz, mondjuk Forklift vagy Transmit?

Próbaképp felraktam a Forkliftet, az is ugyanezt csinálja. Azonnal csatlakozik, 1-2 könyvtárba még be tudok lépni, aztán kezdődik a végtelen várakozás… végül “failed to establish data connection to server. (PASSIVE)” hibaüzi.

En itt inkabb tuzfallal kapcsolatos problemara gondolok a hibauzenet alapjan. Valszeg siman el van konfiguralva a server, es hulyeseg ami visszajon, emiatt nem tud felepulni a kapcsolat. Pl. nincs atiranyitva az a port, vagy tuzfal fogja (serveren). Esetleg megprobalhatod aktiv modban, lehet az megy.

Simán lehet, hogy a szerverkonfig se tökéletes. De bármilyen más eszközről sok éve problémamentesen csatlakozunk hozzá, ilyen hibát soha nem tapasztaltunk más eszközön.
Kipróbáltam az aktív módot, hátha… már majdnem el is kezdtem örülni, mert a könyvtárakba ki-be lépkedés kb. 1 percen át gond nélkül működött. Aztán megpróbáltam a szerverről lehúzni egy 14 db kisméretű szöveges fájlt tartalmazó mappát és máris kezdődött a kínlódás… 2* kapcsolatbontás 20 mp időtúllépés miatt, majd a 3-ik automata visszacsatlakozás után 2 mp alatt lerántotta a 14 fájlt. Logokban sem szerveroldalon, sem kliensoldalon nincs semmilyen értelmes info, csak a “kiszolgálóhoz nem sikerült a csatlakozás”. Na de hol sikerül, hol nem… ez azért nem a félrekonfigurálás tipikus tünete.

De, a hol sikerul-hol nem az pont a felrekonfiguralas tipikus esete (ebben az esetben, marmint FTP-nel). Passziv FTP-nel ugy nez ki a dolog, hogy a kliens, amikor becsatlakozik, akkor a szerver “kitalal” egy portot, es mond a kliensnek egy ip-cimet es egy portszamot. Ha pl nincs jol beallitva az FTP szerver, akkor ez a veletlenszeruen kitalalt port, lehet hogy nincs nyitva, vagy lehet, hogy nincs beiranyitva a szerverre. Tehat eltorik a csatlakozas. De pl lattam mar olyan sysadmint, aki ragaszkodott ahhoz, hogy o a konfigba, passziv IP cimnek olyat irt, ami nem jo (nem 0-255 koze estek a szamok, hanem 0-1024 koze), ez pedig bizonyos architekturakon, bizonyos operacios rendszer eseteben pont ugy csordult tul, hogy “jo lett”, mig mas helyeken nem ugy csordult tul, igy nem lett jo. Szoval siman lehet kb barmi. Ehhez latni kellene a logot, illetve ki kellene probalni “kezi vezerlessel” a csatlakozast, hogy kideruljon, hogy kivel/mivel van gond.

Igen, elvileg bármi elképzelhető. Gyakorlatilag azonban csak a Monterey alatt létezik a probléma, bármi más MacOS, Windows, Linux kliensek alatt nem. A házi rendszergazdánk a szerverlogokban nem lát semmi szokatlant, azért meg most nem szívesen kezdenék el profibb Linux rendszergazdát keresgélni, mert 1 db Monterey-es kliens szórakozik :confused:
Titkon azért reméltem, hogy más is belefutott már ilyenbe és sikerült megtalálni a probléma okát.

Ezert irtam peldanak azt is, hogy olyan elkonfiguralas is lehet szerver oldalon, ami csak bizonyos operacios rendszerek eseten jon elo bizonyos architekturakon. De mindez rogton lathatova valik a kliensed logjaiban. En nem talalkoztam meg ilyennel, pedig van mindenfele fajta ftpd es mindenfel-fajta kliens is hasznalatban, mindenfele fajta oprendszereken es verziokon.

Így néz ki egy részlet a kliens logból:

Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Állapot: Az adatkapcsolat létrejött, várakozás az üdvözlő üzenetre…
Állapot: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
Állapot: Belépve
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new…
Állapot: Könyvtár listázás sikerült: /new
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new/akarmi…
Állapot: Könyvtár listázás sikerült: /new/akarmi
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new…
Állapot: Könyvtár listázás sikerült: /new
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new/valamimas…
Parancs: CWD export
Válasz: 250 CWD command successful
Parancs: PWD
Válasz: 257 /new/valamimas is the current directory
Parancs: PASV
Válasz: 227 Entering Passive Mode (80,98,xxx,yy,108,42).
Parancs: MLSD
Hiba: 20 másodperc után időtúllépés a kapcsolatban
Hiba: A könyvtár lista lekérdezése nem sikerült
Állapot: Kapcsolat bontódott a kiszolgálóval
Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Hiba: 20 másodperc után időtúllépés a kapcsolatban
Hiba: A kiszolgálóhoz nem sikerült a csatlakozás
Állapot: Várakozás az újracsatlakozásra…
Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Állapot: Az adatkapcsolat létrejött, várakozás az üdvözlő üzenetre…
Válasz: 220 ProFTPD 1.3.5rc3 Server (Debian) [192.168.2.120]
Állapot: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
Parancs: USER ftpfelh
Válasz: 331 Password required for ftpfelh
Parancs: PASS ******
Válasz: 230 User ftpfelh logged in
Parancs: OPTS UTF8 ON
Válasz: 200 UTF8 set to on
Állapot: Belépve
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new/valamimas…
Állapot: Könyvtár listázás sikerült: /new/valamimas
Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Állapot: Az adatkapcsolat létrejött, várakozás az üdvözlő üzenetre…
Állapot: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
Állapot: Belépve
Állapot: Feltöltés indítása: /Users/zoli/qwerty/ize.php
Állapot: Sikeres fájl átvitel, 7 394 byte átvitt adat 1 másodperc alatt
Állapot: Könyvtár lista lekérdezése: /new/valamimas…
Állapot: Könyvtár listázás sikerült: /new/valamimas
Állapot: Kapcsolat bontódott a kiszolgálóval
Állapot: A kiszolgáló bezárta a kapcsolatot
Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Hiba: 20 másodperc után időtúllépés a kapcsolatban
Hiba: A kiszolgálóhoz nem sikerült a csatlakozás
Állapot: Kapcsolat bontódott a kiszolgálóval
Állapot: Csatlakozás késleltetése 5 másodpercig az előző sikertelen csatlakozási kísérlet miatt…
Állapot: Cím feloldása a következőhöz: DOMAIN
Állapot: Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: 80.98.xxx.yy:21…
Állapot: Az adatkapcsolat létrejött, várakozás az üdvözlő üzenetre…
Állapot: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
Állapot: Belépve
Állapot: Feltöltés indítása: /Users/zoli/qwerty/ize.php
Állapot: Sikeres fájl átvitel, 7 419 byte átvitt adat 1 másodperc alatt

Itt tobb dolog is lehet hibas. Milyen neted van? Nem Digi-s vagy veletlenul? Azt latom, hogy a tuloldal 80.98.x.x, tehat valoszinuleg UPC/Vodafone. Azt is latom, hogy a szerver ott belso halozaton van, tehat portforward van. Ott ahol a belepes sikerul, ott az lehet kerdeses, hogy az igy kapott portszam, tenyleg at van-e forwardolva (108*256 + 42 = 27690), illetve, a masodik csatlakozasi hibarol arra gondolok, hogy olyan halozat van kettotok kozott, amely nem tudja atvinni az 1500-as MTU-t, emiatt eltimeoutol a dolog. Ha pl olyan neted van, ahol van PPPoE (pl ezert kerdeztem, hogy nem-e Digi), akkor ott is elojohet ilyen, ha valahol a tuzfalak utkozben rosszak, tipikusan vagy a te elotted levo eszkozon, vagy az ProFTPd elotti eszkozon… Ezt pl tudod ugy ellenorizni, hogy nem-e javul meg, ha az MTU-t beallitod kisebb ertekre, mint 1500 (pl 1490 vagy 1460). Illetve, ami hasonlo hibat lattam korabban, ott az volt a megoldas, hogy a ProFTPD SocketBindTight opciojat kellett atallitani, ami defaulte Off, de On-ra teve megszuntek az ilyen randomitasok.

Gigabites Telekom netem van, a szerver pedig valóban UPC/Vodán és igen, belső hálón :slight_smile:

Közben találtam a FileZillában egy hálózati beállítás varázslót. Sose próbáltam még, de most miért ne.
Ezt írta a teszt végén:

Csatlakozás a következő kiszolgálóhoz: probe.filezilla-project.org
Az adatkapcsolat létrejött, várakozás az üdvözlő üzenetre.
Válasz: 220 FZ router and firewall tester ready
USER FileZilla
Válasz: 331 Give any password.
PASS 3.56.2
Válasz: 230 logged on.
A helyes külső IP cím ellenőrzése
IP 192.168.1.xx bjc-bgi-b-hg
Válasz: 510 Mismatch. Your IP is 86.59.xxx.yy, ig-fj-bhf-hj
Rosszul megadott külső IP cím
A kapcsolat bezáródott

A végső konklúzió pedig “A FileZilla nem ismeri a helyes külső IP-címet… Amíg ezek a problémák nem oldódnak meg, az aktív módú FTP nem fog működni és passzív módot kell használnia.”.

Alapból passzívval használtam eddig (legalábbis ezt hittem), most viszont feltűnt, hogy alapból be van pipálva a Zillában egy “áttérés a másik átviteli módra, ha hiba történik” checkbox. Kiszedtem a pipát, így elvileg kényszerítve a passzív módot és nem akarom elkiabálni, de úgy tűnik, végre normálisan használható a kliens, nem dobálja el a kapcsolatot.

De akkor ha jól értem, az a probléma, hogy az FTP szerver a külső IP-címem helyett a helyit látja? Hogyan lehet ezt orvosolni?

Ha telekom gigabited van, akkor elmeletileg van PPPoE kapcsolatod, tehat az MTU beallitast megnezheted, plussz a proftpd eredeti oldalan erdemes lehet ezt az opciot atkapcsolni, amit irtam (nekem volt hasonlo gondom, ott ez volt a megoldas). Aktiv ftp nem fog menni, ha te router mogott vagy ES a routered nem csereli ki az internet cimedet a valodira. Ezert talalta ki a vilag a passziv FTP-t. Szoval egyelore en azt mondom, hogy ellenorizd kisebb MTU-val, illetve tegyetek be azt a proftpd opciot.

MTU-t átállítottam 1490-re, a szerveren meg majd holnap a rendszergazda kollégával beállítjuk az opciót.
Köszönöm szépen a segítséged!

Ha nem javult meg 1490-re allitva, akkor akar vissza is allithatod. Ezt az opciot egyebkent fel tudjak deriteni a gepek egymas kozott, amikor a kapcsolatfelvetel megtortenik, de csak akkor, ha a tuzfalak es routerek utkozben is jol vannak beallitva. Ha lecsokkentve nem javult meg, akkor vagy jol vannak beallitva a tuzfalak es mukodik a felderites vagy nem ez okozta a hibat.

Detto nalam is, de most megorultem, hogy nem vagyok egyedul. Ftp-n kellene weboldalt feltoltenem, de ugyanigy ahogy irod. Neha megy de leggyakrabban timeout. Szinten passziv. Forpsi ftp szerverre kellene toltogetnem. Pro M1.

En csak es kizarolag a Transmit-et hasznalom FTP-re, immaron tobb, mint 15 eve, mindenfele problema es egyeb meglepetes nelkul. Az egyik szerveremnel valaki jelezte, hogy nem tud ftp-zni, (valamikor nyar vegen), ott ez az emlegetett proftpd opcio megoldotta a problemat.

Próbáld ki, amit írtam, nekem ez az egy megoldás vált be eddig:
Filezillában állítsd be a kapcsolatra a passzív FTP-t ÉS szedd ki a pipát a “áttérés a másik átviteli módra, ha hiba történik” checkboxból.

Nálunk a proftpd opció bekapcsolása után nem fogadott a szerver csatlakozást se helyi lanról, se wanról, semmilyen eszközről :frowning:

Biztos jó a Transmit, de én ugyanígy vagyok az általam használt kliensekkel. Ezer éve gond nélkül használom őket.
Az új géppel az volt a tervem, hogy átszokok VS Code-ra és nem fizetek tovább a jól megszokott Dreamweaverért (azóta használom, amióta létezik…), de eddig bírtam és előfizettem újra. Hát sajnos annak a beépített FTP kliense is bizonytalankodik, pedig korábban semelyik verziónál, semmilyen eszközről nem volt vele gondom.

Szóval ha kopemagusnál is ez a helyzet, akkor már gyanús, hogy

  • M1 Pro/Max esetén áll fenn a hiba (kivéve, ha sima M1-en is jelentkezik valakinél)
  • és/vagy Montereyhez köthető (ezért érdekel, hogy nem M1 gépen Montereyre frissítve jeentkezik-e valakinél a hiba)

Másik hozzászólásban írtam korábban, hogy egy http domaint nem tudok megnyitni Monterey Safariból, mert állandóan https alatt akarja megnyitni (minden más böngészőből működik, és más MacOs verziókról Safariban is). Erre a support sem tudott semmit mondani, csak hogy talán későbbi Safari frissítésben javítják.
Szóval lehet, hogy a Monterey valamit nem szeret a titkosítatlan kapcsolatokban és ez produkál mindenféle rejtélyes jelenséget…

Transmittal is teljesen bizonytalanul működik az FTP, épp most kínlódok vele.
Azért az FTP nem egy új dolog, egymillió kliens létezik, jól ki van az találva megfelelően szabványosítva. Ráadásul manapság nem kell senkinek újra megírni a klienst, elég használni a jól megírt beépített funkciókat.