OpenCore Legacy Patcher: így telepíthető a macOS Ventura még akár egy 2007-es gépre is

A legtobb baj forrasa “furcsa”. Peldaul, 10.14-tol ugye elvileg, csak olyan gepen megy a rendszer, ahol Metal kepes grafikus kartya van. Azok az appok, amiknel a fejleszto minimumnak azt valasztja ki, hogy 10.12 es hasznal benne Metal-t, akkor dobalja a fejlesztokornyezet a figyelmezteteseket, hogy le kell kezelnie azt a helyzetet, hogy nincs a gepben Metal. Ha minimumnak 10.14-et valasztassz, akkor ezek a kerdesek nem jonnek, nem is kell vele foglalkoznod, mert lesz Metal. Kiveve ugye, ha “patkolt” gepen fut a rendszer.

Ugyonilyen vizvalaszto lesz a Ventura, mert a Ventura megkoveteli, hogy olyan processzoros gepen fusson, amelyben van AVX (Sandy Bridge, 2011) es AVX2 (Haswell, 2014-15) utasitaskeszlet. Az, hogy elindithato Core 2 Duo-n (peldaul 2008-as MBP) annak koszonheto, hogy a kernelbol el lett tavolitva, illeve ki lett cserelve nem AVX-es utasitasra az a kod. Ez kicsit hasonlit a Sierrra (10.12) valtozasahoz, ahol az SSE4 utasitasokra lett volna szukseg. Orom az uromben, hogy ez 2 lepesben erkezett, az elso eresztes (SSE4.1) megerkezett a 2. generacios Core 2 Duoval, viszont a masodik menetre (SSE4.2) csak az elso generacios Core i-vel kerult sor. A rendszer nagyreszt csak az SSE 4.1-et hasznalja, igy lehet tenni peldaul CPU csere utan a regi iMacra is 10.11-nel ujabbat, de ezt hasznaljuk ki akkor is, amikor 2008-as MBP-re rakunk 10.11-nel ujabbat. Viszont a Mac Pro3,1 tulajok azert lettek szomoruak, mert a Radeon driver SSE 4.2-t hasznal, az o procijukban viszont ez nincs, igy crashel a driver. Ezert kellett nVidiara cserelni az egyik update utan.

Ez annyival rosszabb, egyebkent, mint a Metal-os problema, hogy a Metal-nal ha a fejleszto akar, gondol az OpenGL-re is. Ez viszont nem a fejleszton mulik. Amikor irod a kodot es forditod, a fordito felismeri, hogy mik azok a muveletek, amit valamilyen kiegeszito, extra utasitassal lehetne gyorsitani. Ha a fordito feltetelezi a verzioszam alapjan, hogy ez az utasitas nem lesz meg, akkor a kodot ugy forditja, hogy ha nincs meg az utasitas, akkor ne legyen para. Ha viszont feltetelezi, hogy megvan, akkor nem keszul mellekvagany, marad az extra utasitasok hasznalata. Ezek okozzak majd az olyan meglepeteseket, a amik furcsa crasheket es szituaciokat okozzak.

Nem mondom, hogy nem szabad kiserletezni, de minnel tavolabb van a gep a tamogatottol, annal tobb meglepetes johet.

Egyetertek. Koszi a valaszod. Az en esetemben, egy Macbook Pro 8,2 van (2011 early, non-metal), de 256-os SSD kerult bele es 4 helyett 8 Gb ram par eve, viszont ez a modell sajnos hires a videokartya problemarol, igy azt meg kellett “oldani” ugy, hogy vegleg jo legyen, nem a melegiteses ujragolyozassal, hanem fizikai modon, ez egyutt jart azzal, hogy a thunderbolt csatlakozas kiiktatasra kerult, igy viszont a vidokartaval nem lesz gond, ellentetben az ujragolyozassal, aminel visszater a videokartya hiba. Szoval nalam, szerintem nem javasolt erre az op. rendszer frissitesre raprobalni…

Nekem late 2016-os MBP van, Haswell talán… Ez AVX2 is, meg Metal is. Megsincs rajta Ventura. Na EZ a genyóság (itt az Mx kell a csere)… Szóval ezen nem szabadna elvileg gondnak lenni? Megmondom őszintén az olcp honlapján a leírás szerintem nem igazán kovetheto, koszi a videot. Foleg hogy itt 10x biztonsaggal kell tudni hogy mi merre, nem csak nagyjabol.

Csak egy gyors kérdés, hogy amennyiben van egy 2017-es Air-em rajta ugye az utolsó Monty-val.
Ha mindezt a fentiek alapján sikerül Venturára cserélnem, ad-e az annyit hogy megéri a melót, a rászánt időt? Mivel fog többet tudni, mint most?

Jó köszi, ezt én is olvastam, de a hétköznapokban gondoltam, felhasználói szemmel nézve.
Vagy esetleg aki már megcsinálta hasonlón és megosztaná a tapasztaltakat mennyivel lett jobb, használhatóbb, sokoldalúbb, stb a gépe.

pont ezeket az újdonságokat látod felhasználói szemmel. hogy a te alapból nem támogatott gépeden milyen lesz, azt kizárólag az fogja tudni megmondani, akinek ugyanolyan gépe van – erre meg várni kell, mert ez azért nem mindennapos dolog, hogy mindenki, akinek nem támogatott gépe van, azonnal OCLP-hez nyúljon.

Pedig reménykedtem benne, hátha kapok egy lökést és átesem a saját lustaságom határán, s megcsinálom. Igazából én mint aki pusztán kíváncsiságból használok évek hosszú sora óta fejlesztői beta-kat az iPhone-ján, nagyon birizgálja az agyamat ez a megoldás, hogy új legyen az OS rajta, csak még nem jutott olyan szintre, hogy nekiálljak. Ehhez szerettem volna egy lökést, v netán ellentmondást, hogy ne fáradjak vele. Persze ezt mindenki maga tapasztalja meg igazán, bejön-e neki v sem.
Igazából ha az Apple gondolna az olyan felhasználókra is mint pl én és gondolom vannak még páran, akiknek csak néha lenne szükség egy notira és lehetővé tenné az asztali módot az IOS-ben, ahogy pl a Samsung csinálja a Dex-el, simán ellennék egy kiegészítővel is a mindennapokban, ami csak egy LapDock és kábelen lóg a telón, az az agya kb. (Az Air csak azért van mert ez mindig ott tud lenni ha egy hónap után kapom elő sem kell tölteni, mert lemerül kikapcsolt állapotban is mint a windows notik.
Mikor ezen is fent volt egy windows akkor ez is merült sokkal jobban kikapcsoltan, nem tudom miért, de ez volt.)
De az Apple csak a profitot nézi és vegyen mindenki másik kütyüt is, ha nagyobb kijelző kell neki mint egy telefoné.

de ennek mi köze az OCLP-hez?

…mint bármely cég, amelyik NEM non-profit?

Semmi és kerestem is lehetőséget off-ként jelölni a szövegrészt, de nem találtam olyan lehetőséget.

Persze, de ha okosabbak lennének, ebből is lehetne nekik profit, mert ahogyan a töltőkkel is megcsinálják, úgy egy LapDock-kal is meg lehetne csinálni, hogy csak sajáttal müködjön, igaz ehhez kellene egy olyan eszközt is kiadni (pl Mac Air üresen kb) és az OS-ben is lehetőséget adni erre.
De nem baj, ahogy már sok mindent az utóbbi időben, majd ezt is bevezetik újításként később. (talán)

ma feltettem az OCLP-vel a Venturát egy Early 2008-as 24” iMac-re (iMac8,1), amire hivatalosan 10.11.6 volt a macOS vége.

előtte egyébként dosdude1 patcherével feltett macOS Catalina volt rajta, amit szintén patchelt macOS High Sierráról frissítettem korábban, majd ezt frissítettem most Venturára.

mivel a frissítés után nem voltam elégedett a működésével, ezért végül clean install lett, és most még jobb is, mint amilyen előtte a Catalina volt (az ugyanis érzésre lassabb is volt, illetve sokszor egy app csak sokadik indításra volt hajlandó tényleg elindulni).

nyilván van pár hiba, például a jobb felső sarokban megjelenő értesítések háttere kissé villog, vagy egyes előugró ablakok négy sarkánál a lekerekítés tud szintén villogni lekerekítés nélkülire, majd vissza, de ezek engem a legkevésbé sem zavarnak. a másik, ami még elő szokott jönni, hogy Bluetooth-on nem mindig csatlakozik elsőre a billentyűzet és az egér, de ilyenkor csak be kell dugni USB-n, majd ki is lehet rögön húzni, és már csatlakozik is. ez az UHCI/OHCI miatti hiba, ami ismert korlátozás.

ha már egy Early 2008-as iMac-en ilyen jól megy, szerintem kipróbálom egy 2008-as unibody MacBookkal (MacBook5,1) is. :smiley:

Appokat is probaltal? Maps app? Photos app? Pages? Numbers? Ezekbol korabban elavult ocska verziot kellett vadaszni, mert az adott OS-re valo aktualisak nem mukodtek mar. Az igy felpatkolt elavult verzio meg nem nagyon tud mit kezdeni az idokozben megerkezett ujdonsagokkal, illetve, nekem az iCloud sem ment ezekkel a verziokkal.

a Photos gond nélkül megy, a Maps lehet nem, de azt és a Pages-t és Numbers-t nem néztem még. az iCloud az eddigiek alapján gond nélkül megy. végignézem neked ezeket.

Maps: nem mutatja a térképet, én nem használom, így nekem ez nem szempont.
Pages: amennyit így hirtelen néztem rajta, gond nélkül működik.
Numbers: szintén gond nélkül működik.

Nekem pl Numbersben a grafikonok nem mentek :smiley: A photosnal is voltak dolgok, amik nem mukodtek. Gondolom, ami fixen Metal. Es az iCloud nem altalanosan nem ment, hanem a regebbi visszarakott appok, amik gond nelkul mukodnek, azok nem mukodtek iClouddal. Tehat pl az iCloud Photos nem ment a visszarakott regi Photos verzioval. Vagy a Numbers regi verzioval ment, de nem tudott az iCloudbol filet megnyitni.

iCloudból nyitottam meg a Numbers-ben a tesztelésnél a fájlt, nem volt gond. majd este nézek grafikont is. iCloud Photos-t nem használom, de azt amúgy alapból bekapcsolta, kapcsolhattam is ki rögtön. mondj majd pár Metal-specifikus funkciót, és megnézem azokat is.

Photosban pl a fullscreen kepnezo nem ment, illetvre a kep szerkeszto/editalo resz. Amit meg feltakoltal regebbi peldanyt, az meg nem fert hozza az iCloudhoz. Szoval, jo-jo, de nem jo. Ugyonugy mintha az iMovie is bugzott volna. Mapsnal nekem “szetesett kep” remlik. Az Xcode iOS Simualtora is tele volt mindenferfe grafikai glitchekkel. Na meg az is, hogy mas-mas dolog es mashogyan bugzik, light illetve dark modban.

Nekem ez mar igy nem okes olyan gepre, amin amugy sincs metal. Ami miatt megerne felrakni az uj OS verziokat, azok nem mennek, ugy meg nincs ertelme az egesznek.

1 kedvelés

OK, ezeket megnézem majd este.

Photos: gond nélkül megy full screenben a képnézegetés, illetve a szerkesztéssel sincs gond.

a Maps csak ennyit mutat:

Numbers: nincs gond a grafikonokkal sem.

minden app verziója a hivatalosan elérhető legfrissebb, bármi patchelés nélkül. iMovie és Xcode nincs most fent, de azt azért nem is várnám el ettől a géptől.

nézzek még valamit? :slight_smile:

Geekbench 6:

ugyanez 10.13-mal (és Geekbench 5-tel):

Nekem olyan kérdésem van, hogy kell-e attól tartanom, hogy egy nem támogatott gépre olyan macOS rendszert teszek fel, amibe ilyen szinten belenyúltak (OpenCore Legacy Patcher)?
A 2013-as Mac gépemre feltoltam a BigSurt, ami egész jól pörög rajta.

Amúgy ezzel a patcher megoldásal pontosan mibe nyúltak bele az eredeti MacOS rendszerbe? Használhatom ezeket a rendszereket biztonsággal?

Válaszokat előre is köszönöm!

Ha nagyon nagyon magas szintrol nezzuk, akkor a tamogatott hardverek listajaba nyulnak bele. Szoval lenyegeben elhitetik a telepitovel, hogy olyan vason fut amin futnia kell.

Persze annak minden vonzataval es nyilvan lesznek olyan funkciok, amik nem fognak mukodni mert a hardver nem kepes ra.