Hasznos újdonságok érkeztek a macOS Big Sur 11.3 bétájában

Eredetileg itt jelent meg: Hasznos újdonságok érkeztek a macOS Big Sur 11.3 bétájában - Szifon.com

Az Apple február 2-án kiadta a fejlesztőknek a macOS Big Sur 11.3 első bétáját és ez bőven hozott magával újításokat, olyanokat is, amik akár főverzióval is érkezhetnének. Sokkal jobban testreszabható lesz a Safari, rendezhetőek lesznek az emlékeztetők, javul az iOS alkalmazások támogatása és még sok más. Nézzük is meg, hogy miket várhatunk tőle! Sztereó HomePod alapértelmezett…

Én csak azt szeretném ha a monitorom icm profilját be tudnám illeszteni az M1-es Mac Minimbe, de nem tudom. A régi Intelesnél ez gond nélkül megy. Most van egy bekalibrált monitorom, amit nem tudok színhelyesen használni. Állítólag ha ezen a gépen kalibrálnám, akkor működne, de erre most nincs lehetőségem. Ezt például jó lenne javítani. De vagy ezer dolgot tudnék mondani, ami Wimdows-ról jőve hiányzik és emiatt nehézkesebb használni a rendszer.

Tehát direkt szivatod magad? :smiley:

Mit jelent az, hogy nem tudod beilleszteni?

Hibás lesz a profil, nézhetetlenül világos.

Nem. A színprofilról nem tudtam, a többi pedig elviselhető. A Windows-nak van sok előnye és hátránya a Mac-kel szemben. Összességében úgy ítéltem meg, hogy a Mac-nek több előnye van a számomra, de ettől még vannak apróságok, amik a Windowsban megkönnyítették a használatot. Kb 2 hét volna leprogramozni és beletenni a Mac-be és akkor még jobb lenne.

Nem ide tartozik, de az például baromira zavar, hogy ha HDR videót akarok nézni (akár film, akár Youtube), akkor a beállításokban be kell kapcsolnom a HDR-t, majd ha végeztem, akkor visszamennem és kikapcsolnom. Én sRGB-n használom a monitort, a HDR napi használatra nem jó. A Windows minden további nélkül megoldja, hogy ha elindítok egy HDR filmet akkor átvált HDR-e, ha nyomok egy Stop-t akkor vissza. Mint egy médialejátszó.

és ezt pontosan hol állítod? mert szerintem sehol nem kell és nem is lehet állítani. az sRGB egy színtér, a HDR pedig mindössze az, hogy ezen az sRGB színtéren milyen dinamikatartománnyal jelenik meg az adott tartalom.

A HDR-t? HDR-videók lejátszása Macen - Apple Támogatás
Képernyő - Nagy dinamikatartomány
Ahogy bepipálod azonnal átvált a monitor HDR-re. Ezután ha felmész a Youtube-ra és rákeresel egy HDR videóra, ki is írja, hogy HDR és abban is indul. Ha ki van kapcsolva, akkor csak 4K-t ír ki és természetesen abban is indul el.

ja értem, külső kijelzőn. közben visszaolvastam, hogy Mac mini, annál meg ugye nincs beépített kijelző, ami esetén ezt nem lehet külön állítgatni, ez kavart meg. akkor nem lehet, hogy a kalibrálás (vagy annak hiánya) kavar be?

Nem. A monitornak 3-4 előre kalibrált üzemmódja van, amelyeket persze lehet tovább finomítani. sRGB, Adobe RGB és DCI-P3. Én sRGB-ben dolgozom. A Mac egyébként felismeri a monitorom és betölt hozzá egy gyári sRGB színprofilt, ami nem rossz, de a kalibrált (amit nem tudok betölteni) pontosabb lenne. Ha átváltod HDR-re a MacOS-t, akkor ugye vált a tone mapping SDR-ről HDR-re, illetve sRGB-ről DCI-P3-ra, mert az való hozzá. Kvázi egyik módból átvált a másikba, a kettő nem kompatibilis egymással. A DCI-P3 nem csak szélesebb, mint az sRGB, de máshol vannak a végpontjai is. Ezzel amúgy semmi gond nem volna, ha automatikusan tudná. A Youtube necces (az Windows-on sem megy manuális kapcsolás nélkül), hiszen maga a Youtube a betöltés pillanatában érzékeli az oprendszer módját és az annak megfelelő verziót (SDR vagy HDR) tölti be. De a filmlejátszás működhetne. Elképzelhető, hogy lejátszó kérdése, Windows alatt sem mindegyik kapcsol. A lényeg, hogy ez így elég macerás. Ha HDR videót akarok vágni, akkor HDR on, a monitort átnyomni DCI-P3-ba és mehet a Final Cut Pro, ahol szintén be kell állítani a HDR-t. Ha végeztem, akkor vissza az egész és mehet a Photoshop sRGB-ben.

Engem is sokminden zavar a macos-ben, pl.:

  • túl kicsi a fájl név beíró mező
  • böngésző elfelejti a lapokat ha bal felül zárod be
  • nincs egy normális torrent kliens. Egyiknek ez a baja a másiknak az
  • az adobe acobat is totálisan másképpen viselkedik mint windows alatt
  • második képernyőn nincs dock. De akkor felül a vezérlő sáv miért van mind a két monitoron? Logikátlan :smiley:
  • stb…
    Ennek ellenére én is macos-t haználok mert sok mindenben jobb…

Mi a baj a Deluge-al?

A Safariban nagyon egyszerűen be lehet állítani, hogy megnyitáskor újra megnyisd a legutolsó lapokat még ha ez több lap is. Megnyitod a Safarit aztán Schift+CMD+T billentyükombináció. vagy Előzmények-Az utoljára bezárt ablak megnyitása. Csak arra vigyáz, hogy ezzel egy új ablakot nyitsz meg.

1 kedvelés

Én is így szoktam :slight_smile:

Sokszor kapom meg, hogy ez meg az olyan egyszerű, csak nyomd meg ezt meg azt. Szvsz ez nem egyszerűbb. A Windowsnál ha a dokk ikonra kattintok akkor az adott alkalmazás megnyílik. Ha még egyszer akkor minimalizálódik. Tökéletes megoldás. A Mac-nél ez nem működik, de van egy egyszerű megoldás, nyomd meg a Cmd+H-t. Ugye mennyivel egyszerűbb? :slight_smile: Vagy menj az egérrel 30 centivel feljebb a sárga gombra. Ez is mennyivel egyszerűbb?
Vagy a Safariban a Keresés. Nincs rá közvetlen gomb, csak menü almenüje vagy Cmd+F. Én gyakran csak egeret használok, a másik kezem nincs is az asztalon. A Mac-nél ez nem játszik, minden billentyűkombóval megy.
Olyanokat nem is említek, mint a Cmd gomb. Aki kitalálta, mint funkció gomb, letörném a kezét. A Ctrl nem véletlen van a billentyűzet sarkában, azonnal el lehet találni és szinte lehetetlen mellényomni. Mintha az Apple csak azért rakta volna a Ctrl-t a Cmd helyére, hogy ne legyen ugyanaz, mint a Windows. Az első dolgom volt felcserélni, szerencsére erre van opció.

Ilyenkor szokott az jonni, hogy ebben nagy szerepe van a tortelemenek. A Command/Apple key 1980 ota rajta van a billentyuzeten. Ezt a microsoft is felismerte a Windows 95-nel, amikor bejott a Windows billentyu, viszont mar nem sikerult az alapveto dolgokat oda atmozgatni. A vagolap pc-n a kezdeti idokben a ctrl+insert, shift+insert kombokkal mukodott, kesobb tertek at egyebkent a ctrl+c ctrl+v kombinaciokra. Ami pl. gond lehet, mert a ctrl+c a break shortcutja volt… Igaz, azota mar csak terminalban hasznalunk breaket.

A keresesnel toolbar buttont hianyolod? Windowson melyik brozerben van ilyen? Komolyan kerdezem, mert ma mar egyre nagyobb divat minimalizalni ezeknek aszamat. Teny, eddig fel sem tunt, hogy nincs erre gomb, de nem emlekszem, hogy anno regen, PC-n toolbar gombot nyomkodtam volna ehhez. A menusavon mind a ketto rendszeren elerheto szokott lenni.

A cmd+h nem ugyonaz, mint a pc-s minimalizalas. Annak a cmd+m a megfeleloje. Ha jobban megnezed a dock es a taskbar kozotti osszehasonlitast, akkor rogton elougrik, hogy a ketto egyaltalan nem is hasonlit egymashoz.

A taskbaron a regi idokben csak a futo ablakokat reprezentalo gombok voltak. Tehat 1 gomb - 1 ablak, igy logikus volt, hogy hogyan mukodik a kicsinyites/nagyitas. Kesobb megjelentek a gyorsindito eszkozsavok, erre kerulhettek ki “parancsikonok”, amelyek elinditottak az alkalmazsokat, ha rakattintottal. Kesobb megjelent a taskbar gombok osszevonasa, ha tobb ablakod volt ugyonabbol a szoftverbol, viszont osszevont ablaknal mar nem mukodik ugy a ikonizalas/elohozas mint elotte. Ezutan pedig osszevonasra kerult a gyorsindito ikonsav es a futo programok ikonjai. Nalunk viszont a Dock-on levo ikon elinditja az alkalmazast, illetve ha fut, akkor eloterbe hozza annak osszes ablakat. Mivel tobb ablakja lehet az alkalmazasoknak, innentol kezdve viszont nem lenne logikus, hogy melyiket hogyan kellene kicsinyiteni, nagyitani. Az alkalmazasok kozott pedig lehet egyszeruen valtani az Exposeval, illetve az alkalmazas tobb ablaka kozott pedig az App Exposeval. Szerintem ez mar legalabb 15 eve igy van, ugyhogy mondhatnam azt is, hogy megszokas kerdese.

Egyik rendszer sem akar a masik rendszer lenni, a macOS nem Windows, mint ahogyan a Windows sem macOS. Szamomra peldaul a Windows ablakkezelesetol kezdve, a hasznalhatatlan drag n dropon at, ezer meg egy masik dolog van, amitol 1-2 perc hasznalat utan is idegbajt tudnek kapni.

1 kedvelés

A Dokk-on lévő ikon ha az adott alkalmazás ablak méretű teljesen inaktív. Tehát egy programsor és működne a minimalizálás. Adna egy pluszt és nem venne el semmi. Én egyszerű felhasználó vagyok, nem érdekelnek a történelmi előzmények, egyszerűen van ami praktikus és van, ami nem. A Mac-en például ha ráhúzok egy fájlt a dokkon lévő applikáció ikonjára, akkor elindítja az applikációt és megnyitja a fájlt. Ez szuper dolog, a Windows nem tudja csak akkor, ha az adott applikáció már fut, akkor is körülményesebben. Ha Mac-ről mennék Windows-ra, akkor ezt hiányolnám, mert könnyíti a munkát.
Ugyanez az összes ablak minimalizálása. A Windows-on van erre gyári gomb (az asztal törlése) a Mac-re van egy bámulatosan egyszerű kombináció a Cmd+Opt+H+M. Többen kérdezték, hogy minek ez? Mert az asztalon dolgozom. Azért hívják asztalnak. Odateszek minden szükséges munkaeszközt, elvégzem a munkám, majd elrámolok.
A Mac nagyon más filozófiát követ, ezt nem szeretném minősíteni, szokás kérdése. De a szokáson túl vannak dolgok, amelyek nehezítik a munkát. Most olyanról nem beszélek, hogy a két hónap alatt kétszer fagyott ki a Safari és egyszer magától újraindult a gép munka közben, míg a Windowsom az elmúlt 5 évben biztos nem csinált ilyet.

Most itt hasznalom a Safari-t ablakban. Ha megnyomom a dokkon az ikonjat, atvalt a masik desktopon levo masik Safari ablakra. Ha ilyenkor leminimalizalna, hulyet kapnek. A jobb gombos menuben is azert van “Hide” es nem “Minimize”, mert maga az ikon es igy a jobb gombos menu is az osszes ablakot jelenti, nem csak ezt az egyet, ami elotted van.

Ha en az asztalhoz akarok nyulni, akkor vagy megnyomtam az F11-et (20 eve volt meg ilyen a billzeten, mert egeszen F16-ig mentek a gombok), vagy kirantottam az egeret a jobb also sarokba. Az Dock & Expose beallitasoknal tudod ezt a sajat szajized szerint beallitani. A Cmd+Opt+H+M egyebkent, allithato. Sott, az alkalmazasok 99.99%-ban tetszolegesen atallithatod a meglevo gyorsbillentyuket, a menupontok alapjan pedig ujakat is hozza tudsz adni.

A Safari fagyasodrol vagy a gep ujrainditasrol nem tudok sok mindent mondani, nalam ugye egyik sem tapasztalhato. Ha gep ujraindulgat, akkor maximum az ujrainditas utani naplo reszletbol lehet megtippelni, hogy mi tortenhetett. Mindenesetre nem jo omen, leginkabb akkor fordul elo, ha valamilyen hardverosszetevo hibadzik. Arra pl erdemes lenne egy nyitod egy threadet, benne a naplobejegyzessel, mert akkor meg lehetne fejteni, hogy ott mitortent.

Dolgozom egy szoftverben. Jön egy levelem, rá akarok nézni mi az. A dokkon rákattintok az Outlookra (ami egyébként fut), megnézem majd újra, hogy hide. Ezt nem lehet. Ha már megnyílt az Outlook és vissza akarok menni oda ahol voltam, akkor mozgatnom kell az egeret. Vagy az Outlook sárga gombjára vagy a korábban használt alkalmazás ikonjára. Mindkettő kényelmetlenebb, mintha az egér maradhatna ott ahol van. Tudom apróság, de ilyenekből van egy tucat. Nem több és pont ezért bosszantó.
Nekem egy desktopom van és egy Safarim. Ha nyomogatom a dokkon a Safari ikon-t nem csinál semmit, ahogy az összes többi alkalmazás sem csinál semmit.

1 kedvelés