Hasznos újdonságok érkeztek a macOS Big Sur 11.3 bétájában

Maximálisan egyetértek! :slight_smile:

deluge-1.3.15.1-macosx-x64.dmg 2017-05-14 14:52 24
Elég régi verzió ha jól látom :smiley:

Rengeteg baromság van a macos-ben valóban!

Hidd el ez csak megszokás kérdése, ha átállsz egy másik rendszerre akkor szokatlan és furcsa minden, de 2-3 év használat visszaállsz a másikra akkor olyan lesz mintha soha nem is használtad volna. Csak egy példa, ha beülök egy jobbkormányos autóba minden rendben van, megszokja az ember pár km-en belül, De mindig azt a fránya ablaktörlőt kapcsolod kanyarodásnál, mert nem szoktad meg, hogy azon az oldalon van. Neked szokatlan és érthetetlen sok dolog, de vannak olyanok akiknek ezek fel se tűnnek mert már megszokták.

Rajtad meg komolyan már nem lehet eligazodni, 2-3 hónapja agyba főbe szidtad a macos-t és azt írtad eladtad és vettél egy csúcskategóriás windows gépet, most meg megint arról írsz, hogy nálad milyen a macos. Na de mindegy is nem nagy érdekel…

Persze, a nehezebbet is meg lehet szokni, de attól még nehezebb. A jobbkormányos autót is meg lehet szokni, de a bal (pihenő) lábad mindig kényelmetlenebbül lesz, mint egy balkormányosban.
Sok képpel dolgozom és nálam minden kép a NAS-os van, ami történetesen Windows alapú. Megőrülök attól, hogy nem tudom megnézni egy kép felbontását, mert ez a nyomorult Mac csak akkor írja ki az Info ablakban, ha ezen a gépen van, ha hálózaton akkor nem. Minden képet meg kell nyitnom egy képnézegetővel, hogy lássam. Szokás kérdése, de ezek a szokások éves szinten órákat vesznek el a munkámtól. De nem akarok tovább panaszkodni, mert egyrészt nincs értelme, másrészt offtopik. Remélem, hogy az icm profilt megoldják, ha így lesz, akkor az adott frissítés posztjához beírom, bár állítólag ez régebben is hiba volt és évek kellettek, mire megoldották.

Nem tudom milyen NAS-od van, de Synologyval megtudom nézni minden probléma nélkül.
U.I.: pedálok ugyanott vannak jobbkormányosban is. :slightly_smiling_face:

Egyebkent miert akarod elrejteni? Miert nem eleg atvaltani a masik alkalmazasra aztan minden megy tovabb. Illetve, nincs a masik kezed a billentyzeten? Mert ha igen, akkor alt+click a dokkon. De ez ugye megint az adott alkalmazas osszes ablakat fogja hideolni, nem csak azt az 1 ablakot. Az alkalmazasok kozott pedig egyszeruen lehet akar exposeval is varialni.

A balkormányos autóban a pihenőlábad a kerékjárati ívre esik. A jobb lábadnak szűk a hely, de ott csak a gázpedál van, amiről amúgy sem veszed le a lábad. A jobbkormányos autókban pont fordítva van (pont azért amit elmondtál, hogy a pedálelrendezés ugyanaz). A pihenőlábad jut a belső szűk, kényelmetlen részre, míg a jobb lábad feleslegesen nagy helyet kap. Sok Angliába szakadt hazánkfiát ismerek, olyat egyet se, aki ezt ne hozta volna szóba.

Mert kevesebb egérmozgatással jár, így időt és munkát spórolok. Tudom, hogy csak 1-2 mp, de tudod hány ilyen van csak egy nap?

A kep felbontas megnezese alatt a Finderben elerheto informaciokat erted? (Tehat vagy akar oszlopt, vagy akar az info ablakot) A Finder (hogy ne kelljen minden egyes filet egyesevel betoltogetnie) ezeket az informaciokat a Spotlight index adatok kozul mutatja. Ha a megosztason nem indexelt a Spotlight, akkor ez hianyozni fog. Azt tudom erre mondani, hogy ez szerver oldali implementacio kerdese. Nalam vannak tobb szaz megabyte meretu allomanyok halozati megosztason, aminel mukodik a spotlight, igy meg tudnak jelenni ezek az informaciok, anelkul, hogy nagy adattomegeket kellene mozgatni.

Alt+Tab helyett (Windows) nyomd meg a cmd+Tab-ot, vagy kattints egerrel a dokkon a masik alkalmazas ikonjara, vagy kapcsold be az exposenal az aktiv sarkokat es nulla ido alatt rantsd ki az egeret a sarokba majd vissza es klikkeld meg a megfelelo ablakot. Egyebkent a CMD+Tab-os menu is zsenialisan jo a Windowsos valtozathoz kepest. Peldaul ha a CMD gombot nyomvatartva kitartod az ikonokat, ezutan ha megnyomod a cmd mellett a Q-t maris be tudod zarni az ott kijelolt alkalmazast. Vagy a kurzor nyilakkal is tudsz mozogni a CMD nyomvatartasa mellett a listaban.

Hidd el, ezek mind a produktiv munkavegzes miatt vannak. A tobbi desktopon levo azonos app ablakok kozotti dokk ikonra valo kattingatassal torteno valtas is. Engem peldaul rettentoen idegesitene, ha tonkretennek a dokkot ilyen minimalizalos dologgal. Plane, ha belegondolok, hogy valamibol ki kellene talalnia a gepnek, hogy az adott alkalmazas tobb ablaka kozul melyiket kellene eltuntetnie.

Igen, csúcs intel gépet vettem de macos fut rajta.
A windows is tele van baromságokkal, a macos is. De macos-en olyan dolgok vannak amit nem tudok nélkülözni így a hülyeségeit el kell szenvedni. Nincs tökéletes oprendszer, bár nem sok kellene hozzá.

No megneztem ezt jobban. Nalam ugyan AFP protokollon van a megosztas Linuxrol, amit a netatalk szoftvare szolgal ki, viszont a Linuxos Samba dokumentacioja is irja a spotlight tamogatast. A Samba egy SMB/CIFS protokollt hasznalo filemegoszto szerver, ugyonezt a protokollt beszeli a “Windows File and Printer sharing” file megoszto resze. Tehat probald ki, hogy ha felcsatolod a megosztast, ezutan be tudod-e ra kapcsolni a spotlight indexelest. Ezt terminalbol tudod megtenni ezzel a paranccsal:

mdutil -i on /Volume/IdeCsatoltadFel

Ertelemszeruen, az “IdeCsatoltadFel” helyere a megosztas csatolasi pontjat ird, de mivel ez egy jo operacios rendszer, eleg az is, ha a “-i on” utan utsz egy space-t, majd oda drag n droppolod a megosztas ikonjat a desktoprol. A desktopot pedig ugye ugy ered el a legkonnyebben, ha belovod hot cornernek (nalam ez a jobb also sarok), majd vegrehajtod a kicsapod az egeret a csarokba, megfogod az ikont, ezutan az ikon fogvatartasaval ujra kicsapod a sarokba, hogy visszajojjon minden, mint elotte, majd a terminal ablaka folott elengeded. Hidd el, ez rettento hatekony.

1 kedvelés

Közben hazaértem és leakartam írni, de @Czo megelőzött :slight_smile: Annyi, hogy nekem a Terminal kis ablakban volt megnyitva és ráhúztam egyszerűen a mappát. Itt egy képernyőkép is, hogy működik.

Megcsináltam, azt mondja Error: Invalid operation. Error: unknow indexing state.
Írási jog is kell? Mert nálam csak olvasási van.

Igen, valahogyan el kell tudnia helyeznie ott a kliensnek ezeket az adatokat. Ez itt tualjdonkeppen arrol szol, hogy ha a kiszolgalo tamogatja ezt, akkor minden filehoz fuzhet megjegyzeseket a kliens. Mittomen szinezhetoek a folderek (ez az amit most Tag-nak hivnak), de ugyilyen kiegeszito adat egy mp3-ban pl az artist meg a title, vagy egy kepnel a felbontas. Tehat, ezt a geped tudja ott elhelyezni, hiszen ezt csak o erti. Ha pl Mac-rol masolsz majd fel valamit, akkor az frissiteni fogja az indexet magatol. Azt viszont nem tudom, hogy mi tortenik, ha nem Mac masol oda valamit, de ugy gondolom, ha elsonek meglatja, el fogja kesziteni az indexet. (de ez csak tipp).

Csak, ha Mac-röl másolsz fel, most megnéztem. Van egy megosztott mappa a NAS-on amibe másik gépről tettek fel képeket ott nem frissíti az indexet.

Akkor sem, ha Finderrel bemesz oda es megnezed a kepek infoit? Hm hm. Igen, ugye idealis esetben, ha Mac-en van a file megoszto szerver (hello macOS Server), akkor nyilvan ezt az adatbazist nem a kliensnek kell epitgetnie, hanem a szerver epiti es tartja karban, a kliens pedig csak hasznalja. Azt tudom, hogy Microsoft kornyezetben is igy mukodik ez, a Windows Search tudja hasznalni a megosztast nyujto szerver keresesi indexeit, de ha a megosztast nyujto gep, Linux vagy macOS, akkor nyilvan nincs index, igy nem is hasznalja.

Ránéztem mégegyszer és frissített, most már kiírja azoknál képeknél is.