Homebridge, avagy HomeKit szerver létrehozása Raspberry Pi segítségével

Olcsóbb megoldás egy apple tv.

Érdemes megemlíteni, hogy bár ez egy jó kezdés, de ha valaki komolyabb rendszert épít belőle, esetleg okos zárak vagy kapu/garázs nyitó is kerül a rendszeredbe, akkor a biztonságra is figyeljetek. Az Apple nem véletlen védi annyira a HomeKites kütyüket. Van egy csomó leírás, hogy hogyan lehet a Linuxot biztonságossá tenni. Ezzel, hogy feltelepítesz rá egy HomeBridge-et és levéded az SSH-t jelszóval sajnos még mindig tárt kapuk várják az összes támadót. A 22-es portot pl kínai botok milliói scannelik, ha van egy komolyabb routered és megnézed a logot a Raspi HomeBridge telepítése után legalább 2-3 támadást és loggolást kapsz óránként és az IP címedet gyűjtik az adatbázisba a rajta futó szolgáltatásokkal együtt. Védjétek le a Linuxot és az SSH-t ne a 22-es porton használd, illetve a jelszavas bejelentkezés helyett használd a kulcsfájlt, ami egyrészt gyorsabb ha már sikerült legenerálnod, másrészt biztonságos. A jelszót könnyű törni.

Esetleg külön alhálózatra tenni és csak azokat a portokat, irányokat és címeket engedni ami feltétlen szükségesek.

Alapjában véve egy router be sem enged senkit. Szóval bármi nyitva lehetne, de, akit ez érdekel. Készítsen egy 16 karakteres jelszót mondjuk kis / nagy betű szám és speciális karakterrel, majd telepítse a failt2ban-t.

apt-get install fail2ban

Ezzel lényegében kiszűrted a próbálkozásokat, ha nagyon kell akkor ki lehet kapcsolni az ssh-t állítani a porton és így tovább… de egy normális routernél már idáig sem jut el a kínai.

:slight_smile:

Nekem egy Fibaro rendszer van kiépítve jelenleg, ami világítást, fűtést, redőnyöket, öntözőrendszert, szellőztetőt stb. vezérel. Rengeteg körülményfüggő automatizmust fut.
Az eseti kéréseimet ha hanggal kívánom vezérelni, akkor az Alexát vagyok kénytelen használni.
Ha összerakom amiket leírtál, azzal mit kapok? Át tudja magának húzni a jeleneteket? Rálát a z-wave eszközökre? Vagyis felhasználhatom utána őket HomeKit-ben?
Ha igen, akkor gondolom megoldódna a Siri-vel való vezérlés is. Vagy ezeket ne várjam el?

Nagyon jó cikk!

Azért van mozgolódás ezen a téren már igazi nagy nevekkel. Pár nappal ezelőtt mind a Zigbee, mind a Z-Wave szabvánnyal kapcsolatban ígéretes bejelentések láttak napvilágot.
Ebből a Zigbee talán pont ide passzol.

" A Zigbee Szövetség, az Amazon, az Apple és a Google bejelentették, hogy közösen fejlesztenek ki egy okosotthon-szabványt, amely licencdíjak fizetése nélkül elérhető lesz a gyártók számára. A Zigbee Szövetség tagjai között van az IKEA, a Legrand, az NXP Semiconductors, a Resideo, a Samsung SmartThings, a Schneider Electric, a Signify (korábbi Philips Lighting), a Silicon Labs, a Somfy és a Wulian.

A lépésre azért van szükség, mert eddig a hálózatba kötött lámpák, termosztátok, biztonsági kamerák és zárak részben csak az egyes gyártók rendszereivel működtek, de egymással nem voltak kompatibilisek. Az új szabvány az internetprotokollon fog alapulni és a Connected Home over IP nevű projektben résztvevő cégek munkacsoportja 2020 végéig dolgozza ki a specifikációit, valamint mutatja be az első referenciamodellt. Az új szabvány egyaránt épít majd a WLAN- és a Bluetooth-kapcsolatokra.

Az alapötlet az volt, hogy a szakemberek ne egy teljesen új szabványt alkossanak meg, hanem egy olyat, amely kiegészíti a meglévő technológiákat. Az Amazon, az Apple és a Google vállalták, hogy a jelenlegi eszközöket is tovább fogják támogatni."

Értem amit írsz, de ezzel nem cáfoltad azt amit én írtam.
Az Apple HomeKit elvileg évek óta létezik, mégis alig van elérhető eszköz hozzá. Az nem a felhasználó dolga hogy az Apple hogyan és miként ad licenszet egy gyártónak, oldják meg.

Mellesleg ha tudsz olyan távirányítót mint a broadlink, ami IR és RF irányítást is tud, és HomeKit kompatibilis, megveszem, ha tízszer annyiba is kerül, mert jó termék. De nem tudok ilyet, pedig kerestem. :neutral_face:

Na, végre valami értelmes lépés. :+1:t2:

Sajnos ez nem teljesen így van. Persze sokunk szerint ez csak egy rinyálás a biztonságról, mert a legtöbb embert nem is érdekli vagy nem is tud róla, hogy egy bot bement a wifijére és feltérképezte vagy netán lemásolta a laptopja tartalmát, stb. Ha viszont érzékeny adatok is vannak a hálózatodon vagy egy okosotthon, akkor érdemes odafigyelni. A legtöbb mai routerben pl alapból be van kapcsolva az upnp, szóval olyan portot nyitok meg nálad kívülről, amilyet akarok. Az upnp nagy kényelmet ad a voip programokhoz, torrenthez, szerverekhez, de veszélyes játék. Hiába adsz meg 8-16-32 karakteres jelszót, mert nem a jelszót bruteforcolják, hanem pl a WPS pin kódot. De az SSH 30 karakteres jelszót sem tart tovább felnyomni fél óránál a key fájllal ellentétben, amit szinte lehetetlen. A fail2ban egy jó megoldás a kínai botok ellen, de az okosotthont szkennelő scriptek ellen már nem. A HomeBridge és társai tényleg fasza dolog, de aki lámpákon kívül mást is elhelyez egy ilyen rendszerben, annak érdemes tisztában lenni a veszélyeivel és védekezni ellene. Ráadásul ma még az ilyen irányú támadások gyerekcipőben járnak, ki tudja mi lesz a következő 10 évben.

Bár nem biztos, hogy ez számodra megoldás, mert ahogy írtad macera ezzel foglalkozni, de a Broadlink RM Pro a HomeBridge-el vagy a Home Assistanttel teljesen HomeKitesithető.

1 kedvelés

Továbbra sem értem mi a haszna vagy értelme ennek. Az a része világos, hogy elhiteted magaddal, hogy te most egy nagyon okos otthont csináltál, ahol a rendszer szól, hogy szellőztess. De minek? Ehhez hány különböző eszköz kell minden egyes helyiségbe? Minden szobába kell egy szenzor, annak kell erőforrás. Jobb esetben elem, rosszabb esetben kábel, de mindegyik macera. Mindegyiket külön csatlakoztatni a netre vagy kell hozzá hub. És ez még akkor csak a levegő szenzor, minden ablakra ajtóra kell nyitás szenzor, azokba is elem azokat is csatlakoztatni. Kell minden szobába wifis villanykapcsoló vagy izzó, esetleg valami SonOff-szerű megszakító. Mind mehet a hálózatra. Raspberty Pi, configurálás, ezernyi kis kütyü pusztán ahhoz, amit amúgy is meg tudsz tenni fél perc alatt: szellőztetsz naponta 2x meg lekapcsolod a villanyt ha elmész otthonról. Nem egy 40 szobás kastélyban élsz gondolom ahol ez akkora probléma lenne, hogy automatizálni kelljen. Szerintem. Nyilván van ahol hasznos tud lenni. A fűtés termosztát nálam is wifis, egyszerűbb telefonról állítgatni, van egy-két lámpa ami a wifin van de ennyi. Ennél többre tényleg szükség van? Azon kívül hogy lehet vele villogni meg érdekes 5 percig.

Nyilván sok-sok féle védelem kell ehhez, ha már rendesen csinálod, meg ha már rendesen csinálod, akkor ne raspberry pi-n fusson etc… :slight_smile: Ez egy cikk, így is elég hosszú, mindenre nem tudok kitérni, sajnos a hozzászólásokat meg már ritkán olvassák el, de azért jó hogy itt leírtad őket.

Mindenkinek más igényei vannak. Van aki jobb kocsit szeretne, én jobb szeretem az itthoni automatizációkat, okos otthont. Ennyi.

Az a helyzet, hogy, amit Te kiépítettél vagy kiépítettél, az teljesen jól működik. A HomeKit ház automatizáció terén még gyerekcipőben van. Én ezért veszem külön az okos otthon és házautomatizációt, mert a kettő azért nem ugyanaz.

A Fibaro scene-ket sztem be lehet importálni HomeKit alá, vagy az egyes eszközöket, de az automatizálást már nem. Tehát újra létre kell hozni az egyes dolgokat a HomeKit alatt. A te megoldásod most működik, és Alexa-val is megy, amit egyébként én jobban preferálok Siri-nél, de egy Apple oldal. :slight_smile:

Elég sokszor írtam már az Amazon Echo-ról, itthon is ezt használom hangvezérlésre, nem szeretem a Siri-t, de nyilván nekem mindennel tisztában kell lennem, és írnom ezekről.

Én nem használok itthon Fibaro-t, mert nekem a központi egysége nem jött be. Túl zárt volt számomra, Z-wave-re a VERA-t használom. Így a fenti kérdésben nem tudok segíteni neked, de ahogy néztem a Google-ben számos fórum bejegyzés szólt már erről, de regisztráció hiányában nem tudtam mélyebben megnézni.

Hogyan?

Persze én is szeretném ha automatizálva lenne minden, de attól még messze vagyunk és nem is tudom közel leszünk e egyáltalán, mert nehéz megcsinálni hogy normálisan működjön. Pl veszel egy levegőtisztítót amit berataksz a szoba közepére. Akkor az nagy eséllyel az eszköz körül nagyjából 2-3 méger sugarú körben kitakarítja a levegőt, de távolabb nem. Hova rakod a levegőtisztaság mérőt? Közel? Magasra? Alacsonyra? Sosem fogja a normális pontos állapotot mutatni, ahhoz egyfolytában keringetni kellene a levegőt az egész lakásban. Mihez képest kell szellőztetni? Nem az egész lakásban rossz a levegő, csak a szenzor környékén. Ha a közeledben van a szenzor hamarabb fog elfogyni a levegő, ha a konyhába teszed akkor meg soha nem kell szellőztetni vagy csak hetente kb. Az én lakásom belmagassága 3.8méter. Hány darab levegőminőség ellenőrzőt rakjak szobánként? 3-at hogy mindenhol mérjen? Ugyanez a baj a termosztáttal. A szoba mértani középre kellene lógatnom hogy pontos képet kapjak. És minden szobába/helyiségbe kellene legalább egy. Nekem akkor kellene vagy 8. 18 pár ablakom van, ragasztgassam mindegyiket tele szenzorokkal hogy mikor melyik van nyitva? Legyen csak a fele, az is 9. Bejárati ajtóval 10. Okoskonnektort sem nagyon lehet mire használni, hacsak nem dugsz bele lámpát ami folyton fel van kapcsolva. De abból sincsen sok egy háztartásban. A villanykapcsoló oké lehet szobákban, de az sem mindenhová, hiszen a fürdőbe/wc-be/stb minek. Max a szobákba. De én jobban szeretem ha a kapcsolóim egységesek, úgyhogy akkor marad a megszakító. Soksok felesleges eszköz, rengeteg elem és csúnya hálózati kábel. És spórolni nem spórolsz semmit. Max nem kell a kezeddel lekapcsolni a villanyt és nem kell emlékezz hogy szellőztettél e ma vagy sem. Nekem teljesen feleslegesnek tűnik és pocsékolásnak. De persze mindenki azt csinál amit akar. Nagyjából annyi az értelme mint a 3D-s tévének.

Sikerült, nagyon szépen köszönöm! BÚÉK NEKTEK!

1 kedvelés

A legnagyobb értelmük, hogy elérhetővé teszik bárki számára bonyolult kiépítések és telepítési költségek nélkül az olyan megoldásokat, amik irodai/ipari környezetben már rég alapnak számítanak, csak kábelezett módon. Ezért sem állja meg a helyét a 3D TV-s hasonlatod, hisz ezekre a funkciókra van igény nagyon régóta.
Ne mondd, hogy nincs értelme pl. egy olyan automatizmusnak, hogy CO jelzésre kinyílnak bukóra az ablakok. Csak hogy egy olyan példát mondjak ami a fűtési szezon miatt aktuális. De ha már a levegőminőséget hoztad példának, ha a házad hajlamos a párára, akkor azért nem baj esős időben, ha nem 80%-os páratartalomra érsz haza, hanem az érzékelő mérése miatt elindul a páraelszívó, vagy amikor már elér egy olyan értéket ami más okból káros akkor pedig leáll. Az általad lenézett okoskonnektorral bármelyik páraelszívóval meg tudod csinálni (nekem is így van). Végtelenek a lehetőségek a kategóriában, a gyártókon múlik mit adnak ki, a felhasználókon pedig, hogy mire használják. Aki a lámpa színét akarja csak állítani az a lámpa színék fogja állítani. Aki viszont végiggondolja és meg akarja csinálni, akár komplett biztonsági és gépészeti felügyeletet is tud a házában csinálni velük szakcégek, vésés, kábelezés nélkül.

Wow! :slight_smile: egy kerdes nelkul! Grat!

onderon
Nem mondom, hogy igénytelen vagy, csak azt, hogy ezekre a dolgokra Neked spec nincs igényed. Ettől ezek még nem rossz és felesleges dolgok.
Én a korom miatt emlékszem rá, amikor felesleges urimurinak számított a színes tv. Vagy a mobiltelefon. Most meg nézz körül.
Amiket felvetettél, arra mindre van válasz. Akik foglalkoztak már okosotthon témával, netán van is nekik már használatban, azok tudják a válaszokat. (mindre) Okosotthon alatt nem a kínai kapcsolható konnektorokra, villanykapcsolókra gondolok, amihez mindhez egy-egy külön app kell hogy használd, és ha a kínai csávó lekapcsolja a szervert a garázsába amihez kapcsolódik a kütyüd, akkor dobhatod ki az egészet. Egy okosotthon ha jól meg van csinálva, akkor képes akár a szokásaidat is tanulni. Az a szint már nem egyszerű, de képes rá.
Ezt csak azért írom, mert határozott és kijelentő módban írtad azokat a szituációkat, amikre sem igényed, sem tudásod nincs még. Hidd el, arra mindre van kielégítő megoldás már.
Sok pénzbe kerül az igaz. Pláne ha nagy a lakás, és sokmindent be szeretnél vonni az automatizálásba.
Megtérülni meg csak akkor fog, ha a fűtésed, melegvized szabályozását is bevonod a körbe. De akkor sem mindig.
Nagyon sok lakópark már most úgy épül, hogy elő van készítve a fűtés, világítás, riasztó stb. rendszerszintű vezérlésére. És ez a téma még csak most kezd beszivárognia köztudatba. Majd figyeld mi lesz 5 éven belül!