Új funkciókat és alkalmazásokat kap a CarPlay az iOS 13-ban

Milyen jó nektek, hogy itt mindenki új autóval jár!! :slightly_smiling_face: (ezt most nem cinikusan gondoltam, mint az átlag magyar!)
Én is szerettem volna az autómba (Fiat Stilo Multiwagon 2004-es évj.) CarPlay-t és még is csináltam! De elmondom, hogy akár Opel Kadettbe is lehehet szerelni! Vettem egy Pioneer SPH-DA120-as fejegységet, beszereltem és kész! Persze ez így túl könnyűnek hangzik, de nem az! Amit ebből ki akarok, hozni az csak annyi, hogy ehhez nem kell, hogy az autó elő legyen készítve GPS/GSM antennával, vagy bármi mással.
A dimmer funkció mint olyan, azt még a sima 1DIN-es fejegységek is tudják CarPlay nélkül is! Itt az a lényeg, hogy jelet kapjon a fejegység, hogy át tudjon váltani éjszakai mód és nappali között! Ehhez bizony szükségvan olyan bekötő szettre, az autóhoz specifikusan megfelel. Kell egy modul, ami tudja olvasni az autó CAN BUS rendszerét. Innen kapja a fejegység pl.: a sebesség jelet, tolató lámpa jelet (tolató kamerához), kormányszög jelet (ez is esetleg a kamerához, ha olyan ami ezt tudja kezelni), kormány táv gombok, sebesség jelet és persze a dimmer jelet, ami itt szóba került. Ennek a dimmernek egyébként az én esetenben sok előnyét nem tudom élvezni, mivel ezen az autón még nincs se nappali menetfény, se autómata fényszóró. Én mindig felkapcsolt fényszóróval kell járjak, így nem sok értelme van!
Bekötöttem még a fejegységbe a gyári GPS antennát is, de a CarPlay nem használja szerintem.
Ettől függetlenül szerintem az autó sokkal élhetőbb lett és nem kell bajlódni a telefonnal menet közben!
Az új funkciókat nagyon várom, mert az tényleg rettenetesen bosszantott, hogy a navi kikapcsol egy hívás közben és teljes képernyőre teszi a telót!
Ja és a kábeles kapcsolat? Nekem mondhat bárki, bármit, a bluetooth kapcsolat az csak bluetooth kapcsolat marad! Amúgy is romtva van a zene minősége, amit a telóról halgatunk, de a kék cucc tovább rontja az biztos! Sokáig halgattam bluetoothos fejegységen zenét a kocsiba és rájöttem, hogy kábelen jobban szólnak ugyanazok a zenék!

Erről lehetne egy részletesebb cikk, pontosabb, linkekkel stb… sztem sok autó tulajdonost érdekelné! :slight_smile:

1 kedvelés

Gratulálok! Jó, hogy vannak ilyen emberek, akik nem sajnálják az apró munkát. Szerintem is többeket érdekelhetne erről egy cikk. A kijelző egyébként Multi-Touch-os?

1 kedvelés

Köszönöm! Kicsit tépelődtem magamban, hogy leírjam e, mert nem akarok tudálékosnak tűnni.
Sajnos, azért ezek a fejegységek nem ennyire fejlettek (nem tudják a multitouchot.) Pedig az én pénztárcámhoz mérten rettenetesen drága (bár én használtan vettem kb. fele árba), és szerintem (ez most pénztárca függetlenül) ár-érték arányban nem jó! Ha valakit ez érdekel, akkor szívesen segítek, de egyedül cikket biztos nem fogok írni, mert nem nagyon áldott meg az ég írói vénával! :joy:

Szívesen segítek a cikk írásban, de én nem szeretném megírni. (Következö hsz. válaszában már írtam). Ha érdekel benneteket keresserek meg! :slightly_smiling_face: Azt azonban előrebocsajtom, hogy én csak lelkes amatőr vagyok!
Egyébként így néz ki beépítve:

1 kedvelés

Minden autóba más és más beszerelni. Vannak ahol már eleve olyan a műszerfal kialakítása, hogy pont annyira bonyolult mint egy rádiócsere. Meg van a másik véglet ahol szét kell bontani az egész műszerfalat, hogy ki tudd szedni a gyári rádiót, es venni kell uj burkolatot, átalakítókat. Youtubeon szinte minden autótípushoz van tutorial :slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Arról nem is beszélve, hogy a Pioneer kicsit fejlődhetne és nem kellene nekik is a nevükből élni és drága pénzeken 800x480-as felbontású kijelzőkkel adni a 6.2"-7" méretű kijelzővel ellátott kütyüiket. Még a 200e fölöttiek is csak ilyen piti felbontással készülnek, mikor az utolsó kínai ketyerék is már min 1024x600 -asok v 1280x800 -as felbontással jönnek ki. Persze itt jön a minőségbeli különbség, de hát azért valljuk be, ez a felbontás már eléggé idejétmúlt 2019-ben, s nem is szép 7"-on már.

2 kedvelés

Ez így van! Minden autónál meg lehet oldani, érdemes utána olvasgatni!

Teljesen egyetértek veled! Ezért is írtam, hogy az ár-érték aránya ennek a fejnek mennyire rossz! Tudnék még mást is írni a Pioneer-ról, de most nincs erőm kifejteni…

A többi nagyobb nevesebb gyártó is csak hasonlókat nyújt sajna. Amugy van két (általam ismert) auto hifi-s akik elég jó árakon árulnak fejegységeket autospecifikusakat is, igaz droidos cuccok, de legalább nem vmi alap, hanem már 2-4Gb RAM és android 8.x-9.x OS-sel meg CAN olvasási lehetőségekkel, stb ami fontos, hogy adnak hozzá garanciát is, amit pl a kintről igaz olcsóbban beszerzett hasonlóaknál, elég nehézkes, vagy nem is működik. Sőt talán még ezek a droidos fejek kiegészítővel tudhatják akár a CarPlay-t is

1 kedvelés

Szerintem egy ilyen eszköznél a betekintési szög és a fényerő ezerszer fontosabb paraméter, mint a felbontás.

1 kedvelés

Pont ezt akartam írni. :slight_smile: Annyival egészíteném ki, hogy a megbízható működés is fontosabb szerintem, mint a felbontás.

Az amit a felbontásról írtam csak része a többletnek amivel rendelkeznek a kütyük a márkásabbakkal ellentétben. Azon kívül sokkal többet is tudnak, kicsit lejjebb le is írtam, hogy csak kettő olyan importőr is van akikkel már felvettem régebben x okból a kapcsolatot, s vannak még páran, akik garit is mernek adni az általuk eladott vasakra. Nem is a fikázni akarom a Pioneer és egyébb szinte a gyáriakkal megegyező árú ( ha a komolyabbakat nézzük) termékeiket, csak arra akartam rávilágítani, hogy van bőven alternatíva a "nagyok " mellett is és már elmúltak azok az idők amikor csak silány cuccokat gyártottak.
Akik már évek óta hozzák be ezeket és árulják cégként, mintaboltból is akár, meg hirdetve is a neten, egészen jó kütyüket adnak, hiszen ők sem akarnak állandóan szervizelni és csereberélgetni, mert akkor lehúzhatná mind a redőnyt. Ott náluk meg lehet nézni, meg lehet hallgatni ezeket a termékeket.
Arról nem is beszélve hogy webshop-ként 15napos elállási joga is van a vevőnek az adott körülményeket figyelembe véve. Nem a reklám miatt írom, csak plusz lehetőségként említettem és azért hogy lássa aki itt olvassa, a márkásabb és drágább cserébe kevesebb sok esetben.
Mint írtam több olyant is láttam a kínaiak palettáján, ami kiegészítővel tudja a CarPlay-t is akár ha az kell vkinek a vas saját tudása mellé. Az biztos, hogy a gyáriaknál sokkal többet tudnak és a helyükre passzolnak, mert már direkt hozzájuk gyártott illesztő keretekkel kínálják. Na és tudom az androidos vasaknak nem itt a helyük, de mivel az fut ezeken és nem is sok éves OS hát annak is van áruháza amiből lehet egészen elmés appokat telepíteni rájuk, na meg pl igo-t ami ügyesen van összerakva és frissebb a térképe mint a vettnek, mert még mindig nem ajánlom senkinek az NNG termékek megvételét, a cég hozzáállása miatt.

1 kedvelés

Mik ezek a többletek? A Carplayhez kell egy iPhone, az egész Carplayt ez adja. Az autóba kell egy ezt venni képes egység, egy megfelelő paraméterekkel rendelkező multitouch kijelző meg egy mikrofon. Mi többet tud adni a Carplayhez egy fejegység?

Megint csak osztom a véleményed, hogy a kínai noname cuccok sokszor jobb ár-érték arányúak, magyarul többet kapsz a pénzedért! Mondjuk én nem vagyok képbe ezekkel a fejekkel, de nekem van egy fenntartásom az androidos cuccokkal: az indulásuk nem túl lassú? Nem tudom tényleg, csak hallottam már ezt pár embertől aki vett ilyet és azért bele kell gondolni abba, ha beülsz egy autóba és mondjuk gyorsan indulni akarsz és ne adja isten még tolató kamera is, akkor amire bekapcsol, már kb mentél fél kilómétert. Neked van ezekkel tapasztalatod?

A multitouch nem szukseges feltetel

Akinek igy mukodik az vagy rosszat vett vagy rosszul lett bekotve. Az Android Autonal az eszkoznek sleep allapotba kell kerulnie, ha leallitod a gepjarmuvet.

Ja és még egy dolog: a pioneert nyugodtan lehet fikázni, kritizál, mert, ha az én fejegységemben nem lenne benne a CarPlay akkor nem adnék érte 10K-t sem! Végtelenül buta jószág! Ami a leg dühítőbb volt vele kapcsolatban csak egy példa ként, hogy van rajta jack-es távvezérlő aljzat, viszont infra szem nincs az előlapon! Vettem hozzá egy gyári kormányra szerelhető távot, amiről kiderült, hogy ezzel a 160 rongyos szarral nem kompatibilis! Ugyanis nem rakták bele az infraszemet!!! :joy::joy: érted ezt!!??? Akkor nem mosonogtam ennyire, bár én voltam a hülye, hogy nem néztem meg! Közben kipróbáltam a hátlapi távcsatlakozót, amibe beledugtam egy kb. 20 éves sony távot, amiről tudtam hogy ellenállás elven működik. Láss csodát, a sony távval működött szinte az összes gomb. Aztán felhívtam közvetlenül a pioneert, elmeséltem nekik ezt is meg az infraszemes dolgot. A válasz az volt, hogy a pioneernek nincs is ilyen ellenállás alapú vezetékes távja, plusz hogy ezért meg az infraszemért már többször szóltag hogy ezeket rakják bele, de azt mondta, hogy ezekre semmi válasz! Megjegyzem, az összes sonyban szinte van infraszem!

Megmondom, ezt nem tudtam! Bár az az igazság, hogy nagyon sokan kokányolnak! Csak egy példa: a Stilonál úgy van pl a rádió bekapcsolása, hogy nincs külön gyújtás szál, hanem két lehetőség (illetve 3, az az hogy folyamatos 12V-ot adnak neki, de ezt hagyjuk): az egyik amit én csináltam, a CANBUS adapteres megoldás, ami a korrekt lenne, csak ez nagyon drága szerintem, a másik meg az hogy húznak egy szálat pl a vészvillogótól, ami már analóg gyújtás kapcsoló által kapcsolt 12V-ot ad.
Ezek után a többi gányolást ne is említsük…

Alfa 159-be mit javasolsz beszerelni? Az általad említett Pajót néztem idáig.

1 kedvelés