Telekom eSIM és MultiSIM – teszt, leírás, vélemény!

Sajnos a roamingot az óra nem tudja. (A németek is ezt írják.) Az Apple a watch mobil-szolgáltatói oldalán alul apró betűs 2. pont. Azt is írja itt, hogy az iPhone és watch szolgáltatójának azonosnak kell lennie, tehát feltehetően német Telekomos kártyával a telefonban sem engedné a magyar Telekomos eSIMet aktiválni az órán. https://www.apple.com/uk/watch/cellular/

Igen de amit a tesztnél kiírt adminnak azon az oldalon meg szó van a roamingról, meg végül is ha mindkét eszközben azonos a szám és szolgáltató amihez tartozik, azaz multisim van bennük, akkor ezt az apple id-n keresztül tudják egymásról és nem értem mi zárná ki a roamingot, kivéve persze a szoftveres tiltást, ami bármikor szabaddá tehető. Hiszen nem az óra nem tudja gondolom hardverileg, hanem a szolgáltatók közötti megállapodások és beállítások függvénye a roaming. Az meg gondolom a Francia Orange-nak teljesen mindegy hogy vki óráról vagy telefonról használja ugyanazt a számot az ő hálózatán. Lehet hogy pl a németeknél nem adná azt a szöveget amit adminék kaptak, hogx " A Telekom HU jelenleg nem támogatja az Apple Watchot. " ha odakint egy iphone és a hozzá párosított órán tesztelnék, csak oda meg a roaming tiltása szólna bele. Nem vágom miért is csinálják ezt, hol akarnak még találni egy kis plusz bevételt!?

tökmindegy mi van benne, az óra nem tud roamingolni semmilyen szolgáltatóval, ezt külön kiemelte az Apple anno.

" Apple Watch Series 4 and Series 3 with cellular allow you to make a call, send a text, and stream Apple Music from your wrist — all without your phone. To cover the LTE and UMTS bands used around the world, there are two separate models for Apple Watch Series 4, and three for Apple Watch Series 3.1 They have been optimized for use in the country of purchase, and not all models work in all countries or regions. There is no single model that supports roaming worldwide. To see which carriers in your country or region offer cellular service for Apple Watch, refer to the chart below"
A google ezt fordította ebből:
" Az Apple Watch Series 4 és a 3-as sorozatú mobiltelefon lehetővé teszi, hogy hívást kezdeményezzen, szöveges üzenetet küldjön, és az Apple Music-t az Ön csuklójáról irányítsa - mindezt telefon nélkül. Az egész világon használt LTE és UMTS sávok lefedésére két különálló modell létezik az Apple Watch Series 4-hez és három az Apple Watch Series 3-hoz. 1 Azokat a termékeket optimalizálták a vásárlás helye szerinti országban, és nem minden modell működik minden országban vagy régióban. Nincs egyetlen olyan modell sem, amely világszerte támogatja a barangolást. Ha meg szeretné tudni, hogy az Ön országában vagy régiójában mely szolgáltatók kínálnak az Apple Watch mobilszolgáltatásait, nézze meg az alábbi táblázatot"

Ez a kiemelt részben le vagyon írva, hogy nem világszerte, de az sehol hogy bizonyos helyeken vagy feltételek mellett nem lehetséges a barangolás. Na ebből indultam ki.

kérlek, ha nem tudsz angolul, ne hagyatkozz a Google Translate-re, mert az az esetek döntő többségében nem tud értelmesen magyarra fordítani. pláne kérlek arra, hogy az ilyen típusú fordítások alapján ne tegyél kijelentéseket, mert másokat is megtévesztesz vele önhibádon kívül.

az Apple világosan leírja, hogy az órával nem lehet roamingolni, a cég támogatás oldalának alábbi szócikkében elolvashatod azt is magyarul, amit te a Google Translate-tel fordítgattál:

Tudnivalók a nemzetközi roamingról

  • Nincs lehetőség mobilhálózati roamingra a mobilszolgáltatói hálózat lefedettségi területén kívül.
  • Annak érdekében, hogy világszerte használható legyen az LTE- és az UMTS-sáv, a következő három régióban eltérő Apple Watch Series 4 (GPS + Cellular) és Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) modellek kaphatók: Amerika, Kína, Európa/Ázsia és a csendes-óceáni térség. Az iPhone készülékektől eltérően az Apple Watch esetén nincs olyan modell, amely lehetővé teszi a világ összes mobilhálózati sávjának használatát, így nincs lehetőség roamingra az Apple Watch segítségével.
  • Amikor az Apple Watch kapcsolódik iPhone készülékéhez vagy egy korábban már használt Wi-Fi-hálózathoz, akkor az Apple Watch összes funkcióját használhatja, még akkor is, ha nem áll rendelkezésre mobilhálózati kapcsolat.

Ok! Igaz ez így leírva máként hangzik. Tudom hogy a google fordítója sok esetben nem teszi jól a dolgát, főként ha árnylatnyi különbségekről van szó. Értem itt a lehet szóra, ami ugye a magyarban eléggé tág határokat ad. Ebben az esetben pedig tisztán látszik miért nem adja az apple meg a lehetőségét a roamingnak, mert sokaknak nehéz lenne elmagyarázni miért is nem tud adott országokban használni vmit és ezt elkerülvén inkább eleve kizárta a jövőbeli problémákat és majd talán a következő generációba beleteszi azt hogy tudjon a teló módján mindenhol (relative) használható maradni, bár mivel csak LTE-t tud az meg sok helyen korlátozottan van jelen, míg az iphone tudja a gsm-et és a hsdpa-t is az lte mellé, nehezen lesz megoldható a közeli jövőben. Attól függetlenül a helyükben inkább leírnám, csak adott országokban képes adott óra a hálózati kapcsolatra és ez is függ a helyi lefedettségtől.Legalább lenne esély használatra másik országokban is részben. Ennek fényében ránézek a samu féle esimes órára, ami amugy is több dologban érdekes módon (az elődje biztosan) többet tud mint a watch az iphonenal. Értem itt pl a netes telefonálások (viber, whatsapp, signal, stb) hívások valós időbeni kijelzését, nem utólag az üzenet hogy volt és nem fogadtam.

Roamingon fölösleges rugózni. Telekom MultiSIM sem támogatja. A MultiSIM nem része a standardnak, ezért a szolgáltatók nem is tudják kezelni. Szemben az eSIM-mel.

A MultiSIM csak elnevezes. Lehet az eSIM es fizikalis sim is, ugyanugy mukodik.

A multisim egy szolgáltatás. Lényegeben az összes hálózati authentikációs adatot klónozza. Ennek a kezelése nem része a nemzetközi szabványoknak és ezert nincs roaming. Példának azért hoztam fel az esimet, mert az működik minden szolgáltatónál roaming helyzetben is, attól függetlenül, hogy az a szolgáltató ahol barangolunk nyújt e ilyen lehetőséget saját ügyfeleinek. A multisim viszont csak a gazda hálozaton működik, hiszen az a saját hálózati szolgáltatása.

Gondolom azért erre van vmi áthidaló megoldás, mert az elég necces lenne, ha másik országban nem dolgozna a másik vas ami nem az óra ha már 1x az apple így csinálta meg, hanem vmi tablet pl, amiról lehet telefonálni is.

Nincs áthidaló megoldás. Ez csak a saját hálózaton tud működni.

Na akkor most fejeztem be a T. műszakisával egy hosszú beszélgetést és azt találta a belső infóikban, hogy a multisim minden kártyája alkalmas a roamingra, de ha pl csak a fő sim van országon kívül akkor a többi is roamingként lesz elszámolva 24 óra után. Ezt egy eléggé kacifántosan megfogalmazott szöveg közös értelmezéseként bogoztuk ki az illetővel. Persze én azt mondom mint mindig szoktam, hogy az igazi próba a tesztelés élőben és akkor már tutit lehet mondani bárkinek erről.
A samu galaxy watch lte elvben képes a roamingra mint ahogyan a huawei is amiket most árul a T. , de samuval érdemes megkeresni a cégképviseletet v márkaboltot tuti infóért, majd ők a cégnél utánajárnak.
Amugy ezt a német T-nél is kérdés volt és ott sem adott rá aki válaszolt egyértelmű választ, még amit itt az előbb leírtam annyit sem, hogy a samsungnál kellene rákérdezni.

Sziasztok!

Volt szerencsém elolvasni a cikk 1. változatát, pár perccel publikálás után. Abban vicces gúnyolódásként szerepelt egy megjegyzés arra vonatkozóan, hogy itthon a watch csak 2019 decemberében fog működni, köszönhetően a szolgáltatói Push hiányának / fejlesztésének.
Ez az (?)információ el lett távolítva a cikkből, így az a kérdésem: Van-e új, megbízható információ arról, mikor fogjuk tuni az Apple Watch S3/S4-et eSIM-el használni itthon a T-nél?

nem vicces gúnyolódásként szerepelt benne, hanem az információk, amiket kaptunk, azok vetítették ezt előre. a Telekom azonban nem adott ki ilyen információt, így ennek eltávolítására kértek minket. további tájékoztatásul az alábbiakat közölték velünk:

Az olvasók számára sajnos konkrétumokkal pillanatnyilag nem tudunk szolgálni, csak azt tudjuk elmondani, hogy a Telekom tisztában van az ügyfelek elvárásaival, érdeke, hogy minél előbb be tudja venni a portfóliójába az Apple Watch LTE-t. Ezzel összhangban folyamatos fejlesztések folynak, de ez egy több lépcsőből álló folyamat. A gyártó honlapján érdemes időről időre tájékozódni a fejleményekről (Apple Watch - Carriers - Apple).

A cikket annyival egészíteném ki, hogy míg lakossági előfizetés esetén összesen 1db fő és 2db multiSIM elérhető, addig üzletiben már 3db multi érhető el, bár ahogy tájékoztattak a kicsik itt megint csak hátrányban vannak, mert náluk nem biztos a 3db multisim, szerződésfüggően adják nekik. (kék csoportosaknak 1+3 van)
Azért ez így barátibb, bár a sim-enkénti 990Ft lehetne kevesebb, de ez van és örüljünk neki hogy van!

nem. a MultiSIM a szolgáltatás neve. a kártya típusa fizikai vagy eSIM lehet.

a MultiSIM esetén ez azt jelenti, hogy összesen 3db kártya (fizikai és/vagy eSIM) lehet a MultiSIM alatt. de ez lehet 3db fizikai, 2db fizikai és 1db eSIM, illetve 1db fizikai és 2db eSIM párosításban is. 3db eSIM viszont nem lehet, 1db fizikai SIM mindenképpen kell.

Ez most nekem szól? Csak mert nem vágom hogy ha igen akkor mi a probléma? Igaz kicsit pongyolán fogalmaztam, de a lényegen mit sem változtat, üzletiben összesen már 4db lehet a Multi sim szolgáltatásban és ez pl nekem jó mert a teló, óra tablet és notebook egy előfizun, így már szűkösen, de jó is lesz.
Viszont igen kell egy db fizikai ez tény, ma vett a cimborám samu LTE órát és MultiSIM pakkot és e-sim miatt a Mamutba kell menni egyelőre. Ki akartunk rögtön menni vele Párkányba hogy megnézzük kint hogyan viselkednek, de ez a hétvégére tolódik már, ha addig vki meg nem előz egy teszttel a roaming miatt. Ahol vette ott nem tudtak válaszolni megy-e rajtuk a roaming, pont erről írtam tegnap este, hogy majd élesben eldől, mert mindegyiknek van saját száma is de ugye hívásnál mind a főkártyát tolja, ellenben kint lehet úgy lesz mint az autós kártyák esetében van, hogy a saját számukat. Majd kiderül.

Hétvégén megyünk mi is Londonba, lehet akkor elviszem az iPhone XR-t, amiben csak eSIM van. De mellette lesz a fizikai SIM kártyás iPhone X is. Tehát az iPhone X-et nem kéne kivennem repülőmódból, és meg kéne nézni, hogy önmagában talál-e hálózatot az eSIM-es iPhone XR

Az jó! A samu órát azért kíváncsiságból párosítottam az iphone-nal és érdekes dologra derült fény!
Ugye a watch egyik sem (mivel már a samué is az és nem gear) jelez netes híváskor ha a saját környezetében használjuk. Ellenben mikor iphone-nal párosítjuk az ahhoz kiadott appal, akkor azt legalább simán valós időben kijelzi, DE felvenni is lehet csak nem szól az órán, hanem a telón beszélhetünk. Mindenféle fajta üzenet is megjön, de válaszolni az óráról nem lehet rájuk sehogyan sem. Tehát ezt mindet bukja aki ebben a párosításban használja, csak mert az roamingol (nagy valószinűséggel) míg az apple watch nem.
Ha vkinek van esetleg a watch és iphone mellett egy samu telója és ráérő ideje, kedve is, akkor van vmi mód, hogy androidos telót párosítsunk az apple watch-al, a neten volt rá egy angol nyelvű videó (én angolból felmentést kaptam) esetleg tesztelhetné azok együtt mit tudnak.

Nem tudod használni az órát Androidos készülékkel. Már a párosításnál elbuksz, mert nem tudod iPhone nélkül. Sehogyan sem.